بیش از ۲ هزار نفر خواستار ابطال دستورالعمل تعیین صلاحیت مسئول بهداشت حرفه ای شدند

04:0017۰

چندی پیش، مرکز سلامت محیط و کار اقدام به ابلاغ دستورالعمل جنجالی تعیین صلاحیت مسئول بهداشت حرفه‌ای (دانلود دستورالعمل از اینجا) نمود که به اعتراض گستردۀ جمع کثیری از فعالین این حوزه انجامید.

به تبع، دانشجویان و کارشناسان بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار برای بازتاب اعتراض خود به وزیر جدید بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام به تدوین نامه‌‌ای در این زمینه کردند که تا به امروز توسط بیش از ۲ هزار نفر از فعالین حوزه به طور مجازی امضا شده‌است.

در قسمتی از این نامه می‌خوانیم:

بی توجهی به جایگاه و اهمیت رشته بهداشت حرفه‌ای و ایمنی محیط کار به موجب سیاست گذاری‌های اشتباه در سال‌های گذشته که ناشی از سوء مدیریت افراد غیر متخصص و منفعت طلب بوده است، سبب ایجاد کمبود‌های فراوان در حوزه بهداشت حرفه‌ای و بروز آسیب‌های جبران ناپذیر بر ایمنی و سلامت کلان کشور شده است. یکی از این برنامه‌های ناکارآمد، تدوین دستورالعمل برگزاری آزمون صلاحیت مسئولین بهداشت حرفه‌ای صنایع، شرکت‌های خصوصی ارایه دهنده خدمات بهداشت حرفه‌ای و ممیزی بهداشت کار در دفاتر خدمات سلامت می‌باشد که موجب اعتراضات گسترده و متعدد علیه طرح مورد نظر از جانب جامعه بهداشت حرفه‌ای کشور از جمله نامه نگاری انجمن‌های صنفی سراسر کشور تا تجمع در جلوی وزارتخانه بهداشت شده است.
متاسفانه مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در اقدامی عجیب، شتابزده و بدون تدبیر، در دوران انتقال دولت، با بی اعتنایی به درخواست متخصصین بهداشت حرفه‌ای، اقدام به ابلاغ فراخوان کشوری برای برگزاری اولین آزمون مجازی “تعیین صلاحیت مسئولین بهداشت حرفه‌ای ” نموده است. که بر خلاف تبصره دو ماده ۹۳، تبصره یک ماده ۹۶ و مواد ۹۷ و ۱۰۶ قانون کار می باشد.
با توجه به مراتب بالا، امضاکنندگان این نامه، به عنوان بخشی از جامعه دانشجویان، متخصصین و دانش آموختگان رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای، مشاورین بهداشت حرفه‌ای شاغل در صنایع، معادن، بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی درمانی و … ؛ شرکت‌های خصوصی ارایه دهنده خدمات بهداشت حرفه‌ای، تقاضای ابطال دستورالعمل مربوطه و توقف فوری برگزاری آزمون تعیین صلاحیت مسئولین بهداشت حرفه‌ای و احقاق حق خود را دارد.
بر این پایه ضمن تقدیم مکاتبات و مستندات پیوست، خواهشمند است، با نظر موافق، دستور بررسی و رسیدگی فوری صادر فرمایید.
پیشاپیش از بذل توجه آن مقام محترم کمال تشکر را دارد. امید است تا با مدیریت و فساد ستیزی، حضرتعالی،روز به روز شاهد توسعه و اعتلای سلامت و ایمنی کشور عزیزمان ایران باشیم.

به طور کلی مطالبات اخیر فعالان حوزۀ بهداشت حرفه‌ای را می توان در ۴ مورد زیر خلاصه کرد:

الف) درخواست ابطال «دستورالعمل تعیین صلاحیت مسئول بهداشت حرفه‌ای» و توقف فوری اولین آزمون مجازی تعیین صلاحیت مسئولین بهداشت حرفه‌ای مرتبط با آن.

ب) درخواست ابطال بخشنامه ضوابط بکارگیری ادغام یافته نیروی بهداشت محیط و حرفه‌ای در مراکز خدمات جامع سلامت (مراکز بهداشت)  که خلاف مواد فصل ۴ قانون کار است زیرا بازرسی بهداشت حرفه‌ای دارای قانون خاص می‌باشد.

ج) درخواست ابطال «دستورالعمل ضوابط اجرایی انجام خدمات ممیزی بهداشت کار دفاتر خدمات سلامت» و توقف فوری آزمون تعیین صلاحیت فنی ممیزان بهداشت کار مرتبط آن.

د) درخواست تفکیک رشته بهداشت حرفه‌ای از رشته بهداشت محیط در مرکز سلامت محیط و کار به استناد مواد ۹۶ و ۹۷ و ۱۰۱ و ۱۰۳ و ۱۰۵ قانون کار.»

نظر شما در این باره چیست؟

منبع
خبرگزاری کار ایران
لینک کوتاه
https://ohsworld.ir /?p=1382

25 نوشته
مصطفی مؤسس وب‌سایت دنیای OHS و دانشجوی کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل می‌باشد؛ وی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای را یک ارزش می‌داند و با خود عهد بسته است که به خوبی از این ارزش پاسداری کند.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند