انواع کپسول های آتش نشانی از نگاه کاربردی

07:29218۲

مقدمه

آشنایی با انواع کپسول های آتش نشانی تنها برای متخصصان ایمنی ضروری نمی‌باشد، بلکه هر فردی باید حداقل یک شناخت اولیه از این خاموش‌کننده‌ها داشته باشد. امروزه تقریبا در هر محیطی شاهد وجود یک کپسول آتش‌نشانی هستیم: از خانه تا خودرو و از همه مهم‌تر در محیط های کاری.

هر خاموش‌کننده‌ای برای اطفای حریق حاوی مواد به خصوصی می‌باشد. با پیشرفت فناوری این مواد تغییر پیدا می‌کنند؛ به طور مثال در گذشته مواد هالوژنه گزینه‌ی خوبی برای ساخت کپسول‌ها بودند، اما امروزه به دلیل آسیبی که به محیط زیست وارد می‌کنند استفاده از آن‌ها محدود شده‌است. به همین دلیل باید هر زمانی دانشمان را در این زمینه به روز نگه داریم، زیرا که علوم و فناوری‌های جدید به سرعت در حال تغییر تجهیزات مورد استفاده در حوزۀ ایمنی حریق می‌باشد.

قبل از این که به سراغ ادامۀ مطلب برویم، ذکر این نکته ضروری است که پیش‌نیاز مطالعۀ این پست آشنایی با انواع حریق می‌باشد که خوشبختانه دنیای OHS مطلبی را در این زمینه به رشتۀ تحریر درآورده است و می‌توانید با کلیک بر روی اینجا آن را مطالعه کنید. دسته‌بندی حریقی که در این مطلب مورد استناد است، دسته‌بندی استاندارد ISO 3941 می‌باشد. در این استاندارد به طور رسمی حریق الکتریکی دسته‌بندی نشده است اما خاموش‌کننده‌هایی وجود دارند که توانایی اطفای این نوع از حریق‌ها را دارا می‌باشند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.

از نگاه کاربردی؟

شاید از خود بپرسید منظورمان از عبارت ” از نگاه کاربردی” در عنوان پست چیست؟ ما با بررسی بیش از ۱۰ برند کپسول آتش‌نشانی که در داخل کشورمان موجود می‌باشند، سعی کرده‌ایم مطلبی را آماده کنیم که کاملا جنبۀ کاربردی در داخل ایران داشته باشد. در کشورهای مختلف ممکن است خاموش‌کننده‌هایی مورد استفاده قرار گیرند که در ایران دسترسی به آن‌ها سخت بوده یا امکان‌پذیر نباشد؛ به همین دلیل هر آن چه که در این جا معرفی می‌شود را می‌توانید در داخل ایران به راحتی تهیه و استفاده کنید.

۱- کپسول آتش‌نشانی آب و گاز

یکی از ساده‌ترین و ارزان‌قیمت‌ترین خاموش‌کننده‌های دستی که می‌توانید تهیه کنید. اما باید اشاره کرد که این دسته از خاموش‌کننده‌ها استفادۀ محدودی دارند.

ویژگی‌های ظاهری: رنگ کپسول عموما آبی می‌باشد.

موارد استفاده: حریق کلاس A (مواد جامد خشک مانند: چوب، پلاستیک، پارچه، کاغذ و…)

موارد منع استفاده: به هیچ عنوان برای خاموش کردن حریق نوع F (آتش‌سوزی آشپزخانه ناشی از روغن داغ) و حریق الکتریکی استفاده نشود.

۲- کپسول آتش‌نشانی پودری (پودر خشک)

این نوع خاموش‌کننده‌ها انواع مختلفی دارند، اما موردی که به وفور در همه جا یافت می‌شود و استفادۀ بسیار گسترده‌ای نیز دارد، با نام ABC شناخته می‌شود. در زیر اطلاعات مربوط به همین نوع را برایتان آماده کرده‌ایم.

ویژگی‌های ظاهری: رنگ کپسول عموما قرمز بوده و ممکن است با تیکت آبی تیره علامت‌گذاری شود.

موارد استفاده: حریق کلاس A (مواد جامد خشک مانند: چوب، پلاستیک، پارچه، کاغذ و…)، کلاس B (مایعات قابل اشتعال)، کلاس C (گازهای قابل اشتعال) و حریق الکتریکی.

موارد منع استفاده: برای خاموش کردن حریق نوع F (آتش‌سوزی آشپزخانه ناشی از روغن داغ) استفاده نشود.

توجه: انواع مختلف دیگر خاموش‌کننده‌های پودری با نام M28 و L2 شناخته می‌شوند و اختصاصا برای اطفای حریق نوع D (فلزات قابل اشتعال) مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما دسترسی به آن‌ها در ایران دشوار است.

۳- کپسول آتش‌نشانی CO2 (دی اکسید کربن)

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای محیط های اداری که ممکن است در آن‌ها حریق ناشی از الکتریسیته رخ دهد.

ویژگی‌های ظاهری: رنگ کپسول عموما قرمز بوده و ممکن است با تیکت سیاه علامت‌گذاری شود. از دیگر ویژگی‌های مهم ظاهری آن می‌توان به نازل قیف‌مانند آن اشاره کرد.

موارد استفاده: حریق کلاس B (مایعات قابل اشتعال) و حریق الکتریکی.

موارد منع استفاده: برای خاموش کردن حریق نوع F (آتش‌سوزی آشپزخانه ناشی از روغن داغ) استفاده نشود.

۴- کپسول آتش‌نشانی فوم (کف) و گاز

در ترکیب این خاموش‌کننده‌ها آب و مواد دیگری برای ایجاد کف استفاده شده‌است.

ویژگی‌های ظاهری: در ایران عموما این کپسول‌ها به رنگ آبی تولید می‌شوند.

موارد استفاده: حریق کلاس A (مواد جامد خشک مانند: چوب، پلاستیک، پارچه، کاغذ و…) و کلاس B (مایعات قابل اشتعال).

موارد منع استفاده: برای خاموش کردن حریق نوع F (آتش‌سوزی آشپزخانه ناشی از روغن داغ) و حریق الکتریکی استفاده نشود.

کپسول آتش‌نشانی بیوورسال یا بیوفوم

در سال‌های اخیر به منظور کاهش آسیب به محیط زیست، خاموش‌کننده‌هایی تحت عنوان بیوورسال یا بیوفوم تولید شدند. عملکرد این خاموش‌کننده‌ها تقریبا همانند دسته فوم و گاز بوده با این تفاوت که آسیبی برای محیط زیست ندارند و محیط را آلوده نمی‌کنند. کپسول این خاموش‌کننده‌ها عموما با رنگ سبز آبی روشن تولید می‌شود.

لینک کوتاه
https://ohsworld.ir /?p=1303

25 نوشته
مصطفی مؤسس وب‌سایت دنیای OHS و دانشجوی کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل می‌باشد؛ وی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای را یک ارزش می‌داند و با خود عهد بسته است که به خوبی از این ارزش پاسداری کند.

2 Comments

 1. اردلان کمانگر

  سلام آقای مهندس نعمتی

  واقعا سایت با کیفیت و خبی دارین
  امیدواریم تو این حوزه بیشتر پیشرفت بفرمایید و کمکی به جامعه کارگری و کارفرمایی کشور و استان باشه

   1. مصطفی نعمتی عطار

    سلام و عرض ادب
    خیلی خوشحالم که تونستیم رضایتتون رو جلب کنیم و متشکرم از شما که همراهمون هستید

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند