قبل از شروع ایمنی فرایند این منابع را مطالعه کنید + دانلود

02:06272۰

ایمنی فرایند، ضروری در صنایع شیمیایی فرایندی

دانش ایمنی فرایند سعی در تامین و ارتقای سطح ایمنی فرایندها در صنایع شیمیایی همچون پتروشیمی را دارد تا از وقوع حوادث فرایندی که گاها تبعات بسیار سنگینی را به دنبال دارد، جلوگیری کند و یا از شدت پیامدشان بکاهد. این حوادث دارای احتمال وقوع پایین و شدت پیامد بسیار بالا هستند. از آن‌جایی که حتی وقوع یک حادثه فرایندی در طول عمر یک سازمان می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را بر جای بگذارد، مدیران این صنایع را مجاب کرده‌است که برنامه‌های ایمنی فرایند را به طور جدی پیاده‌سازی و پیگیری کنند. یک حادثه فرایندی در وهله اول سبب آسیب به تجهیزات گران‌قیمت شده و در صورت پیشروی جان کارکنان را به خطر انداخته و در مرحله بعد سبب تخریب و آسیب به محیط زیست می‌شود.

مطالعاتمان را از کجا شروع کنیم؟

اگر بخواهید بدون هیچ پیش‌مطالعه و آشنایی با صنایع فرایندی به سراغ ایمنی فرایند بروید قطعا نتیجۀ کارتان مطلوب نخواهد بود! همان طور که از نام ایمنی فرایند هم پیداست، شرط تسلط بر آن، تسلط کامل بر انواع فرایند،تجهیزات و دیگر موارد مرتبط با فرایندهای شیمیایی است.

منابع گوناگونی برای آشنایی با صنایع شیمیایی وجود دارد، اما گاها این منابع بسیار مفصل و طولانی بوده و ما را از موضوع اصلی دور می‌کند. امروز قصد داریم ۴ کتاب از دورۀ دبیرستان فنی‌و‌حرفه‌ای رشتۀ صنایع شیمیایی قرار دهیم که ما را با ساختار، تجهیزات و تعمیرات در صنایع شیمیایی مختلف آشنا می‌کند و منبعی بسیار مفید جهت ورود به مباحث تخصصی ایمنی فرایند است. البته باید اذعان کرد که این ۴ کتاب قطعا تمامی موارد را پوشش نمی‌دهد و برای این که به تسلط کامل دست پیدا کنید، لازم است که به سراغ کتاب‌های تخصصی‌تر و مفصل‌تر بروید.

عناوین کتاب‌ها:

–  عملیات در کارخانه‌های صنایع شیمیایی

– عملیات دستگاه‌ها در صنایع شیمیایی

– کنترل فرایندهای شیمیایی

– سرویس و نگهداری تجهیزات صنایع شیمیایی

لینک کوتاه
https://ohsworld.ir /?p=807

25 نوشته
مصطفی مؤسس وب‌سایت دنیای OHS و دانشجوی کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه‌ای و ایمنی کار در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل می‌باشد؛ وی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای را یک ارزش می‌داند و با خود عهد بسته است که به خوبی از این ارزش پاسداری کند.

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند